Obecność etanolu – czyli alkoholu etylowego – w e-liquidach budzi wątpliwości wielu użytkowników e-papierosów. Szczególnie niespokojni są ci z nich, którzy z różnych powodów nie mogą przyjmować alkoholu pod żadną postacią. Jak to więc jest z tym alkoholem etylowym i czy jego obecność w e-liquidzie jest dla nas groźna?

Czy etanol w liquidzie jest bezpieczny?

Wiele e-liquidów czy premixów zawiera domieszkę alkoholu. Jego ilość jest jednak na tyle niewielka, że nie jest on szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Warto jednak omówić jego działanie w przypadku problemów zdrowotnych lub uzależnienia alkoholowego.

Osoby uzależnione od alkoholu powinny przede wszystkim skonsultować się w tej sprawie ze swoim terapeutą – ich problem leży bowiem w sferze psychiki, nie zaś zdrowia fizycznego. Ponadto każdy człowiek reaguje na objawy choroby alkoholowej w specyficzny dla siebie sposób – nie jest więc możliwe znalezienie jedynej słusznej odpowiedzi.

Z kolei w przypadku, gdy unikamy alkoholu z powodów zdrowotnych – np. zażywamy leki, których nie wolno nim popijać – prawda jest taka, że zawartość etanolu w e-liquidzie jest zbyt niska, by mogła nam trwale zaszkodzić. Zazwyczaj nie przekracza ona 3%, a w najgorszym wypadku sięga maksymalnie 10%. Oznacza to, że jeśli w ciągu dnia wypalimy np. 1 ml e-liquidu, to w naszym organizmie znajdzie się ok. 100 mg alkoholu etylowego. To stanowczo zbyt mało, by nasz organizm mógł w jakikolwiek sposób ucierpieć.

Tym, którzy mimo to wciąż mają wątpliwości, warto przypomnieć, że nawet całkowita abstynencja nie uchroni nas przed obecnością alkoholu w organizmie. Nasze ciało jest domem dla licznych bakterii. Niektóre z nich – np. znajdujące się w jelicie grubym bakterie typu Bifidobacterium – w drodze fermentacji węglowodanów przeprowadzają proces metabolizmu. Jednym ze skutków tego ostatniego jest produkcja etanolu jako elementu przemiany materii. Proces ten odbywa się każdego dnia, a bakterii jest wystarczająco wiele, by w naszym ciele całkowicie naturalną drogą stale znajdowało się co najmniej kilkanaście gramów alkoholu etylowego. Do jego obecności organizm przyzwyczaja się więc siłą rzeczy i sam w naturalny sposób rozkłada go we właściwym sobie procesie przemiany materii i energii.