E-papierosy zdobyły już uznaną pozycję na rynku, a ich producenci nie rezygnują z dalszej ekspansji. Choć „boom” na nie był już jakiś czas temu, nadal są bardzo popularne w wielu środowiskach. Czy e-palenie jest kosztowne? Jak to ocenić, aby niczego nie pominąć? Wyjaśniamy.

Liquid tańszy niż papierosy

Za jeden liquid służący napełnieniu e-papierosa zapłacimy mniej od paczki papierosów. Pojedynczy liquid w popularnej sieci sklepów spożywczych to koszt od 8,99 zł, podczas gdy najtańsze papierosy to cena co najmniej 12 złotych, a często – jest to jeszcze dużo więcej.

Liquid wystarczy na dłużej niż paczka papierosów

Czy e-palenie jest dużo bardziej ekonomiczne w porównaniu z tradycyjnymi papierosami? Zależy, ile paliłeś papierosów wcześniej – jeśli dużo, Twoje zapotrzebowanie na e-papierosy jest również wysokie. Natomiast jeśli paliłeś okazjonalnie, potrzeby w tym zakresie są proporcjonalnie mniejsze. Tak czy inaczej: jeden liquid wystarcza na pewno na dłużej niż jedna paczka papierosów – oczywiście ktoś, kto palił paczkę papierosów dziennie, może wiele nie skorzystać na zmianie, ale zysk wciąż będzie odczuwalny dla portfela. Zawsze jednak można spróbować e-palenie ograniczyć (e-papieros to naprawdę świetna droga ku minimalizowaniu zażywania nikotyny).

Liquidy droższe w 2020 roku

Jak podają serwisy informacyjne, liquidy do e-papierosów zdrożeją w 2020 roku. Nie powinno to dziwić, ponieważ ceny generalnie mają tendencję wzrostową, jednak trzeba pamiętać też o tym, że zarabiamy więcej i rosnąca inflacja wiąże się z podwyżkami cen wielu produktów. W przypadku wyrobów nikotynowych znaczenie ma też wysokość nakładanej na nie przez Rząd akcyzy. W tej sytuacji e-palenie zatem nadal będzie opcją dużo mniej kosztowną niż palenie tradycyjnych papierosów.

Niejednoznaczność odpowiedzi na postawione pytanie

Na pytanie – czy e-palenie jest kosztowne? – trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od tego jakie jest indywidualne zapotrzebowanie danej osoby. Jednak nawet biorąc pod uwagę średnie wydatki na papierosy i e-papierosy: te drugie są na pewno mniej obciążające finansowo. Ze stwierdzeniem tym z pewnością zgodzą się osoby, które przez dłuższy czas korzystały z obu typów produktów.