Zanim zdecydujemy się na zakup swojego pierwszego e-papierosa, warto dowiedzieć się, jak jest on zbudowany. Pozwoli nam to na prawidłową obsługę oraz długotrwałe cieszenie się z jego zalet.

Bateria

Częścią e-papierosa, która odpowiada za zasilanie całego układu jest bateria. W zależności od modelu, różnią się one pojemnością i czasem ładowania, choć dla większości osób w zupełności wystarczy jedno ładowanie w ciągu doby. Zazwyczaj dokonuje się go za pomocą ładowarki sieciowej lub z wejściem USB. W większości e-papierosów są to baterie manualne, które uruchamia się specjalnym przyciskiem.

Clearomizer

Częścią papierosa do której nalewany jest liquid jest tzw. clearomizer. Jest to system grzewczy, który odpowiada za zamianę płynu w parę, która wdychana jest przez użytkownika e-papierosa. Obecnie stosuje się trzy typy zespołów grzewczych:

  • górnogrzałkowe – clearomizery umieszczane są na górze e-papierosa i napełniane są poprzez odkręcanie ustnika. Ich główną wadą jest konieczność odpowiedniego trzymania przy bardzo niskim poziomie e-liquidu,
  • dolnogrzałkowe – e-papierosy z zespołami grzewczymi ulokowanymi na dole zbiornika, dzięki czemu płyn jest cały czas nakierowywany na grzałkę. Eliminują one wadę w postaci konieczności obracania przy niewielkiej ilości liquidu, choć ich główną wadą jest przede wszystkim nieco chłodniejsza chmurka,
  • podwójne grzałki – są to obecnie najbardziej zaawansowane celaromizery, łączące zalety wersji górnogrzałkowych i dolnogrzałkowych oraz eliminujące ich główne wady. Taki e-papieros wyposażony jest w dodatkową grzałkę, dzięki czemu powstająca chmura wciąż jest tak samo ciepła jak przy systemach górnogrzałkowych, nie ma też problemów z wyciekaniem płynu.

Pozostałe elementy wchodzące w skład e-papierosa

Poza baterią, zespołem grzewczym oraz clearomizerem, e-papieros składa się również z ustnika oraz tulejki. Ta ostatnia zazwyczaj jest szklana, dlatego też po upadnięciu może ulec uszkodzeniu.

Jak widać budowa współczesnego e-papierosa ma umożliwić wygodę korzystania oraz efektywność działania, przy czym na tę ostatnią składa się przede wszystkim sposób budowy clearomizera, który ma zagwarantować przede wszystkim najwyższą jakość chmurki.