Przerzucenie się na e-papierosy to wielka zmiana. Dla sporej grupy „tradycyjnych” palaczy wręcz rewolucja. Wiele napisano już o dobrych i złych stronach papierosów elektronicznych. Niewiele jednak pisze się o wyborze samego sprzętu oraz zakupie e-liquidów, których zapas przecież wreszcie się skończy. Warto wiedzieć jak robić to mądrze i bezpiecznie.

Gdzie kupować e-liquidy?

Wydaje się, że rozsądnym posunięciem jest kupowanie e-liquidów w firmach, które zdobyły już na rynku pewną renomę. Obecnie większość osób robi zakupy przez Internet. Większość też ocenia jakość zakupu i rzetelność samego dostawcy. W związku z tym nie jest problemem weryfikacja rzetelności sprzedającego i jakości oferowanych przez niego produktów. Zawsze też możemy pójść sprawdzonym szlakiem i wybierać produkty wyłącznie od znanych na rynku dostawców. Mamy wtedy pewność co do wiarygodności firmy oraz wysokiego standardu sprzedawanych e-liquidów.

Kupując e-liquidy w Internecie warto dokładnie sprawdzić opis produktu, jego zdjęcia a szczególnie etykietę. Na niej powinna znajdować się nazwa podmiotu odpowiedzialnego, jego adres oraz numer telefonu. Brak takich informacji może być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Na etykiecie powinna znaleźć się również zawartość nikotyny oraz data ważności.

Jak nie kupować e-liquidów?

Warto też przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam w odsiewaniu potencjalnie niebezpiecznych ofert. Mając pewne rozeznanie na rynku znamy producentów e-liquidów oraz ich ceny. Kupowanie zupełnie nieznanego produktu, na temat którego brakuje jakichkolwiek informacji w Internecie, jest sporym ryzykiem. Nie mając żadnego porównania czy chociażby opinii innych użytkowników nie wiemy co tak naprawdę kupujemy. Podobnie jest w przypadku e-liquidów sprzedawanych w bardzo konkurencyjnych cenach. Zakup za połowę wartości rynkowej zawsze jest kuszącą propozycją. Jest także bardzo podejrzaną propozycją. Skoro 99% sprzedawców oferuje w miarę wyrównane ceny danego produktu i nagle pojawia się ten 1%, który proponuje o wiele niższą cenę, to można w tym momencie nabrać obaw.

Warto wziąć pod uwagę, że nie mówimy tutaj o zakupie butów czy spodni. W przypadku jeśli kupimy zły rozmiar obuwia to raczej nie odbije się to na naszym zdrowiu. Jednakże kupując e-liquidy powinniśmy zachować o wiele większą czujność. Wiele jest „garażowych” firm, których właściciele kupują w Chinach duży pojemnik z liquidem. Następnie w warunkach domowych rozlewają go do buteleczek, drukują wiarygodne etykiety i oferują w Internecie za cenę o 50% niższą od rynkowej. Tak naprawdę nie wiemy, jaka jest zawartość tego e-liquidu. Nie wiemy też w jaki sposób nasz organizm zareaguje na ten specyfik. I na pewno lepiej nie próbować się tego dowiedzieć.

E-papierosy to dużo mniej szkodliwa alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Niemniej jednak decydując się na e-papierosa należy zwracać uwagę na jakość samego urządzenia oraz kupowanych cyklicznie e-liquidów. Kupując z nieznanego źródła lub po okazyjnej cenie bardzo wiele ryzykujemy. Lepiej to ryzyko minimalizować.