E-papierosy używane są jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów, a także w charakterze modnego gadżetu lub narzędzia mającego pomóc nam rzucić palenie. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwoliło na wyposażenie e-papierosów w liczne udogodnienia i ulepszenia. Jednym z nich są tzw. parowniki.

Co warto wiedzieć o parownikach do e-papierosów

Parowniki, czyli inaczej mówiąc, atomizery, występują w różnych rodzajach, dlatego przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się o nich paru szczegółów.

Rozróżniamy następujące parowniki do e-papierosów:

  • RTA – z ang. rebuildable tank atomizer – posiadają zbiorniczek na e-liquid, zazwyczaj o znacznej pojemności ułatwiającej codzienne użytkowanie. Do zalet tego rodzaju parowników należy fakt, że zazwyczaj są proste i wygodne w obsłudze. Ponadto mają odpowiednią ilość miejsca na grzałki do e-papierosa. Do ich wad należy stosunkowo niska odporność – nieostrożnie nimi operując, łatwo możemy je uszkodzić. Kolejną wadą tego rozwiązania jest fakt, że liczba oferowanych przez producentów setupów jest ograniczona, przez co możemy być zmuszeni do złożenia jednego samodzielnie w przypadku, gdy żaden z dostępnych na rynku gotowców nie spełni naszych wymagań.
  • RDA – z ang. rebuildable dripping atomizer – nazywane również dripperami. Ich dużym atutem jest mocna konstrukcja. Wyróżniają się również m.in. wysokim oddawaniem smaku czy błyskawicznym akcesem do systemu grzewczego. Niestety, ponieważ są one pozbawione zbiorniczka na płyn, użytkowanie takich parowników wiąże się z koniecznością zakraplania liquidu na grzałkę, co może być denerwujące dla tych użytkowników, którzy korzystają z e-papierosów bardzo często. Kolejną wadą jest prawdopodobieństwo wystąpienia wycieku.

Który z parowników jest lepszy? Na to pytanie nie ma określonej odpowiedzi. Jeżeli nie mamy pewności, który z nich wybrać, przyjrzyjmy się własnym zwyczajom i nawykom związanym z paleniem, np. zastanówmy się, jak często i w jakich okolicznościach sięgamy po e-papierosa. Uzależnienie wyboru od takich czynników pomoże nam podjąć słuszną decyzję.