Elektroniczny papieros jest urządzeniem wielokrotnego użytku stworzonym w oparciu o nowoczesne technologie. Sterowany elektronicznie, zasilany akumulatorem lub baterią alkaliczną inhalator mgiełki, która powstaje przez podgrzanie specjalnego płynu nazywanego e-liquidem. Ten wyjątkowy płyn ma zastosowanie tylko w tego typu urządzeniach. Podczas zaciągania jest zamieniany w mgiełkę pod wpływem ogrzania przez grzałkę atomizera. E-liquid  zawiera glikol propylenowy, glicerynę oraz nikotynę, a także dodatki smakowe oraz aromatyczne. Zawartość nikotyny jest zróżnicowana w zależności od potrzeb konsumenta. Na rynku dostępne są również wkłady całkowicie pozbawione nikotyny, tzw. popularne zerówki. Producenci mają coraz bardziej nowatorskie pomysły, jeśli chodzi o smaki i aromaty dostępnych na rynku e-liquidów. Dla wielbicieli słodkości proponowane są aromaty kawy, orzechów oraz czekolady. Na rynku można nabyć również e-liquid imitujący oryginalny, tytoniowy smak nawiązujący do popularnych marek klasycznych papierosów. Istnieje także możliwość zakupu płynów o ziołowym aromacie oraz przywodzących na myśl ulubione owoce. Nie zabrakło też wkładów stworzonych w celu naśladowania popularnych napojów, takich jak np. Coca…, czy Red… . Wielbiciele alkoholu nabywają e-liquid o smaku Rumu lub Whisky. Użytkownicy e-papierosów sami wybierają odpowiadające im na dany moment stężenie nikotyny. Warto pamiętać, że płyny powinny być odpowiednio przechowywane. E-liquidy dostępne są w opakowaniach o różnych pojemnościach, które są tak skonstruowane, że samodzielne uzupełnianie płynu w e-papierosie nie sprawia żadnego problemu. E-liquid powinien być przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętych pojemnikach, bowiem nikotyna pod wpływem światła traci swoje właściwości.

Bardzo ważny jest wygląd e-papierosa, musi w jak najwyższym stopniu zastępować jego właścicielowi tradycyjny model tytoniowy. Na rynku można nabyć mini wersję elektronicznego papierosa. Są to urządzenia najbardziej zbliżone rozmiarami do konwencjonalnych papierosów, ich główną wadą jest jednak mała pojemność baterii. Jest to propozycja dla osób ceniących łatwą obsługę oraz nienaganny wygląd i mały rozmiar urządzenia. Najpopularniejszą konstrukcją na rynku jest eGO.

Baterie tego e-papierosa mają wyższą pojemność niż modele mini, jednak to urządzenie rozmiarem przypomina małe cygaro. Jest to, więc doskonała propozycja dla tych, którym nie przeszkadza duży rozmiar e-papierosa. Producenci nie zapomnieli również o tradycjonalistach. Do sprzedaży wprowadzono także E-cygara i e-fajki, które prezentują się naprawdę stylowo i naturalnie.  E-papierosy wymagają odpowiedniej obsługi, jako że są urządzeniami elektronicznymi.

Jeśli chcemy zapewnić naszemu modelowi skuteczne i długotrwałe działanie powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. E-papieros, to szansa na zdrowe jutro, pozbawione przykrego zapachu, na który narażeni jesteśmy my i nasze otoczenia podczas palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych.