1.            Elektroniczne papierosy są obecnie przedmiotem dyskusji, być może wcale niepotrzebnej. Wielu lekarzy wypowiedziało się już na temat nieszkodliwego działania nowych produktów. Ustawy nie zostały jeszcze sprecyzowane, a elektroniczne papierosy wciąż nie mają odpowiedniej klasyfikacji. Takie postępowanie wprowadza chaos i sprawia, że wielu potencjalnych klientów e-papierosów rezygnuje z zakupu.

E-papierosy bywają traktowane jako antynikotynowa terapia zastępcza. Nie wszyscy pragną w to wierzyć, lecz faktem jest, że gwarantują możliwość samodzielnego dawkowania nikotyny. Dodatkowo na rynku dostępne są także produkty pozbawione nikotyny, tzw. „zerówki”. Warto podkreślić, że smak e-papierosów, których e-liquid nie zawiera w swym składzie nikotyny, wcale się nie zmienia. Walka z nałogiem odbywa się zatem na dwóch poziomach. E-papieros zaspokaja silną potrzebę „zaciągania się dymem papierosa” oraz chemiczne uzależnienie od nikotyny.

Wygląda na to, że e-papierosy staną się produktem przyszłości, ponieważ jak do tej pory, żadna inna terapia zastępcza nie okazała się być bardziej skuteczna i nie zyskała popularności na tak dużą skalę. Powodzenie metody ocenią jednak sami zainteresowani. Jeśli każdy kolejny e-papieros przybliży ich do porzucenia nałogu, będzie to najlepszym dowodem sukcesu. Badania w zakresie szkodliwości elektronicznych papierosów trwają i muszą zostać potwierdzone przez opiniotwórcze środowiska medyczne. Teraz należy więc tylko czekać delektując się nowym aromatem e-liquidu.

  1. Aby zmusić kogoś do odrzucenia przyzwyczajeń lub skłonić do znalezienia alternatywy, należy wyraźnie podkreślić korzyści wynikające z tej zmiany. Tak też jest w przypadku e-papierosów. Określenie zalet płynących z rzucenia palenia jest stosunkowo trudne – zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z długodystansowymi palaczami. E papierosy, pomimo, że są obiektywnie mniej szkodliwe dla zdrowia niż tradycyjne, są przez wielu palaczy traktowane z lekkim lekceważeniem. Dlaczego? E-papierosy zawierają w sobie nikotynę – główny składnik uzależniający od palenia. Elektroniczne papierosy są jednak wolne od substancji smolistych, tlenku czadu etc. dzięki czemu palacze nie są narażeni na rozwój chorób nowotworowych i płucnych.

E-papierosy mogą być traktowane jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Prawie każdy palacz, który zdecydował się rzucić palenie i przejść na inhalację przy pomocy elektronicznych papierosów, po pewnym czasie zdaje sobie sprawę ze słuszności podjętej decyzji. Prawie każdy zna zapach papierosów! Przedostaje się do otoczenia i przylega do włosów oraz ubrań. Palacze, którzy namiętnie palą w samochodach, również mają ogromne trudności w pozbyciu się smrodu papierosowego.  Wiele osób jest wyczulonych na zapach papierosów i unika bliskiego kontaktu z palaczami. Jeśli należysz do palaczy, z pewnością przestałeś go już czuć. Jesteś w nim przez cały czas zanurzony. Dla niepalących, a w szczególności byłych palaczy, zapach jest bardzo drażniący. E-liquidy do elektronicznych papierosów są znacznie przyjemniejsze w odbiorze.

3.             Jednym z powodów, przez który dym papierosowy pachnie tak nieprzyjemnie, jest jego mocno chemiczny skład. W czasie spalania papierosa do atmosfery uchodzą substancje smoliste i związki chemiczne, które szybko wsiąkają w ubrania i włosy. Palacze, którzy nie mogą odzwyczaić się od palenia w domach, na co dzień muszą zmagać się z nieprzyjemnym zapachem. Dym osadza się na meblach, ścianach, firankach i zasłonach.

E-papierosy nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, gdyż palacz zamiast wydychać dym, wydycha parę. Elektroniczny papieros tym różni się od cygaretki, że nie można go palić! Użytkownik jedynie inhaluje się parą! To nie jedyna zaleta e-papierosów. Elektroniczne papierosy są znacznie tańsze niż tradycyjne wyroby. Wystarczy, że użytkownik zainwestuje jednorazowo ok. 400 złotych, a później będzie dokupował wkłady, których cena oscyluje w granicach 20 złotych. Jeden wkład starcza średnio na kilkaset zaciągnięć. Niektóre zawierają płyn (e-liquid), który wystarczy na 100, a inne na 600 zaciągnięć. Cygaretki już teraz są bardzo drogie i nie sposób przewidzieć, czy w najbliższej przyszłości nie dojdzie do kolejnych podwyżek. Dla zobrazowania tego faktu posłużmy się przykładem Stanów Zjednoczonych. W 1980 roku dobrą paczkę papierosów można było kupić za 1 $. W ciągu lat 90`, koszt zakupu papierosów wzrósł do 2 dolarów. Dzisiaj dobrą paczkę tej samej marki zakupimy za 7 do 12 dolarów. Elektroniczny papieros i e-liquid od dłuższego czasu są dostępne w tej samej cenie. Porównanie wychodzi więc zdecydowanie korzystnie.

  1. Obecnie e-papierosy nie są objęte podatkami – w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów, na które w Polsce obłożona jest 80% akcyza od paczki. Elektroniczne papierosy są wytworem technologicznym, a nie od dziś wiadomo, że cena za urządzenia elektroniczne z czasem spada, a nie idzie w górę. Telefony komórkowe, na które niegdyś mogli pozwolić sobie jedynie zamożni ludzie, mają teraz wszyscy – nawet dzieci. Możemy zatem podejrzewać, że za kilka lat cena za zestaw do elektronicznego palenia będzie niższa, niż obecnie.

Elektroniczne papierosy i bezpieczeństwo

E-papierosy są o wiele bezpieczniejsze niż papierosy tradycyjne. Skoro palenie tytoniu wiąże się z koniecznością użycia otwartego ognia, papierosy domyślnie stanowią poważne zagrożenie pożarowe. Papierosy są w rzeczywistości jedną z pierwszych przyczyn wzniecenia pożaru. Ile razy zdarza się, że palacz zaśnie z papierosem w rękach i obudzi się w płonącym mieszkaniu. Pozostałości papierosa rzucone na trawę lub pozostawione w lesie również mogą spowodować pożar. Elektroniczny papieros jest znacznie bezpieczniejszy. Użytkownik nie potrzebuje ognia do jego „odpalenia”. Aby podgrzać e-liquid znajdujący się we wkładzie, wystarczy przyłożyć e papieros do ust bądź nacisnąć mały guzik na obudowie. E-papierosy działają dzięki akumulatorkowi, który co jakiś czas powinien być podładowywany. Palacz informowany jest, kiedy akumulator jest na wyczerpaniu. Na obudowie znajduje się bowiem dioda, która daje sygnały przed rozładowaniem akumulatora.

5.         Chociaż nie sposób stwierdzić, że e-papierosy są zdrowsze od tradycyjnych, z łatwością można wykazać, że są mniej szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy od dłuższego czasu przyglądają się elektronicznemu papierosowi badając jego wpływ na zdrowie oraz kondycję człowieka. W sieci możemy znaleźć wiele badań i eksperymentów, które dowodzą, że palenie tradycyjnych papierosów może narazić palacza na rozwój bardzo poważnych schorzeń np. udar mózgu, zawał serca, rak płuc, rak gardła, zapalenie płuc, osteoporoza, choroba Alzheimera i wiele innych. Tradycyjne papierosy zawierają baterię chemikaliów, z których duży odsetek ma właściwości rakotwórcze. Wielu długoletnich palaczy zgłosiło, że czuje się lepiej po przejściu na elektroniczne palenie.           Elektroniczne papierosy są znacznie delikatniejsze, mają przyjemniejszy smak i w każdej chwili możemy je wyłączyć. Pewnie nie jeden palacz był mocno poirytowany, kiedy po odpaleniu ulubionej cygaretki musiał ją szybko zgasić i wyrzucić. Elektroniczny papieros jest o wiele wygodniejszy, gdyż możemy go wyłączyć w dowolnym momencie. E-liquid w nim zawarty znajduje się w specjalnym izolującym wkładzie, więc nie ma możliwości, aby po pewnym czasie utracił swój smak i zapach.

E-liquidy zawarte w elektronicznych papierosach są dostępne w wielu wersjach smakowych. Użytkownicy, którzy lubią eksperymentować, na pewno skuszą się na wkłady owocowe. Amatorzy słodkości sięgną natomiast po e liquid w wersji karmelowej, waniliowej czy o smaku popularnych napojów gazowanych. Możliwości jest naprawdę wiele.

6.            Palacze są bardzo często dyskryminowani i negatywnie odbierani przez społeczeństwo. Nawet osoby, które są z natury bardzo tolerancyjne, często unikają towarzystwa palaczy. Czemu tak się dzieje?

Jeżeli jesteś palaczem, z pewnością zauważyłeś rosnącą liczbę miejsc, w których palenie jest niedozwolone. W kawiarniach, pubach i restauracjach już od dawna obowiązuje zakaz palenia. Tradycyjne papierosy mają bardzo nieprzyjemny, wręcz odstraszający zapach. Elektroniczne papierosy są dla otoczenia neutralne. Nawet jeżeli będziemy inhalować się e-papierosem w restauracji czy kawiarni, nikt nie zwróci na to uwagi, gdyż nie poczuje smrodu. Elektroniczny papieros wydziela przyjemny biały dymek, który jest nieszkodliwy i nie rozprzestrzenia się po całej sali. Na początkowym etapie e-palenia możemy zakupić e-liquid, który zawiera znaczną porcję nikotyny. Z czasem warto zmniejszać zawartość nikotyny w płynie, a na sam koniec przejść na e liquid, który nie posiada jej w swoim składzie. Zmiana może się odbyć w praktycznie niezauważalny sposób, dzięki czemu palacz nie będzie borykał się z syndromem odstawienia.

Jak widać e-papierosy i elektroniczne palenie niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki e-papierosom mnóstwo osób odkryło, w jaki sposób można nadal cieszyć się paleniem i dostarczaniem organizmowi nikotyny bez obawy o poważne skutki zdrowotne. E-papierosy stanowią doskonałą alternatywę dla cygaretek, a co ważne, są o wiele tańsze od tradycyjnych papierosów. Palacze mogą sięgać ponadto po różne smaki i zakupywać e-liquidy dostosowane do ich potrzeb.

7            Elektroniczne papierosy podbijają światowe rynki. Coraz więcej palaczy rezygnuje ze starych przyzwyczajeń i przerzuca się na e-papierosy. Jakim cudem elektroniczny papieros tak szybko zdobywa uznanie?

Tradycyjne papierosy można palić jedynie w określonych miejscach. Boleśnie odczuwają to osoby, które bez papierosa nie mogą wytrzymać dłużej, niż pół godziny. Ciągłe wychodzenie na papieroska w czasie pracy jest nie tylko męczące, ale dość ryzykowne. Pracodawcy często pytają kandydatów, czy są uzależnieni od palenia. Palenie może być poważnym czynnikiem dyskwalifikującym potencjalnego pracownika.

Elektroniczne papierosy można palić praktycznie wszędzie. Wielu palaczy jest zdania, że e-papierosy pomagają rzucić palenie i na zawsze wyjść z nałogu. Inni natomiast, są sceptycznie nastawieni i boją się próbować. Elektroniczne papierosy lub e-papierosy różnią się od tradycyjnych  wyrobów tytoniowych wyglądem, lecz nie działaniem. To małe urządzenia zasilane bateriami i wypełnione płynem nikotynowym (e-liquid), który rozpuszcza się w roztworze wody i glikolu propylenowego. E-papieros może wyglądać jak prawdziwy papieros z białą cylindryczną rurką, brązowym filtrem i czerwoną świecącą końcówką. Niektóre e papierosy są dostępne w mniej rzucających się w oczy kolorach.

Jak to działa?

Kiedy się zaciągamy, bateria nagrzewa nikotynę, która tworzy parę. Para jest następnie wdychana do płuc. Palacz czuje się tak samo, jak w czasie palenia normalnego papierosa. Oprócz tego może wybierać e-liquidy w różnych wersjach smakowych.

8.            W przeciwieństwie do innych wyrobów tytoniowych elektroniczne papierosy nie są zbyt inwazyjne i palacz może się nimi spokojnie delektować w miejscach publicznych. W przypadku cygaretek sprawa jest utrudniona. Palacz musi się ukrywać, wychodzić na zewnątrz, bądź szukać specjalnie wyznaczonych miejsc – palarni. Osoby przerzucające się na e-papierosy robią to najczęściej z dwóch powodów: chęci rzucenia papierosów na stałe, bądź z konieczności zadbania o swoje zdrowie.

W jednym z amerykańskich ośrodków naukowych naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 40 uzależnionych od tytoniu palaczy. Doszli do wniosku, że palenie e-papierosów łagodzi chęć sięgnięcia po papierosa. Palacze przez noc musieli powstrzymać się od palenia. Jak się później okazało, osoby użytkujące e-papierosy wykazały większą tolerancję na rozłąkę z nikotyną. E papierosy były skuteczniejsze od inhalatorów i samego tytoniu.

Palacze coraz częściej zdają sobie sprawę, że palenie tytoniu powoduje raka, choroby serca i wpływa na ogólne samopoczucie oraz kondycję. Coraz więcej osób decyduje się zatem na porzucenie zgubnego nałogu i znalezienie jego zdrowszego ekwiwalentu. Elektroniczne papierosy mogą być traktowane jako ostateczny koniec nałogu. Przy stałym zmniejszaniu dawki nikotyny możemy zauważyć, że już po kilku miesiącach będziemy mieli mniejszy pociąg do palenia. Tylko w nielicznych przypadkach udaje się odstawić papierosy z dnia na dzień. Osoby o silnej woli mogą to osiągnąć. Wszystkim pozostałym polecamy korzystanie z elektronicznego papierosa

9.           Wiele osób, które na tysiące sposobów próbowały rzucić palenie, sięgnęło w ostateczności po elektronicznego papierosa. Skoro nie da się pokonać wroga, to może warto go oswoić? Po jakimś czasie okazało się, że elektroniczny papieros stał się przyczynkiem do rzucenia zgubnego nałogu.

Istnieje pewna liczba badań potwierdzających, że  korzystanie z e-papierosa może wspomóc proces rzucania palenia. W czasie jednego badania stwierdzono, że wykorzystanie e-papierosa znacznie zmniejsza zużycie papierosów bez powodowania poważnych skutków ubocznych. Inne badania opublikowane w American Journal of Preventive Medicine informują, że w porównaniu do tradycyjnych produktów nikotynowej terapii zastępczej, elektroniczne papierosy są wyjątkowo atrakcyjne dla palacza i wspomagają rozstanie się z nałogiem. Jednak najbardziej aktualne badania sugerują, że ludzie, którzy korzystają z e-papierosa przez co najmniej jeden miesiąc, są bardziej skłonni do wstrzemięźliwości nikotynowej niż ci, którzy nigdy go nie używali.
Elektroniczny papieros jest ostatnimi czasy popularny wśród starszych użytkowników, którzy szukają alternatywy dla drogich papierosów tradycyjnych. Rzeczą, która bodaj najbardziej odstrasza palaczy, jest bowiem cena produktów nikotynowych. Patrząc na kioskowe półki i porównując obecną cenę papierosów z cenami sprzed kilku lat, możemy popaść w lekką konfuzję. Kupowanie papierosów znacznie obciąża budżet domowy. Elektroniczne papierosy i e-liquidy są zaś o wiele tańsze i atrakcyjniejsze dla użytkownika.

10.             E-papierosy mają zarówno zalety, jak i wady. Nie ulega wątpliwości, że uzależnienie od nikotyny nie jest obojętne dla zdrowia, dlatego też palenie e-papierosów nie może być uznane jako „zdrowe”. Fakt jest jednak taki, że elektroniczne papierosy nie są tak szkodliwe i wywołują mniej skutków ubocznych. Niewątpliwie największą zaletą e-papierosów jest możliwość regulowania dawek nikotyny dostarczanych do organizmu. Palacz może wybrać e-liquidy, które zawierają określoną wartość nikotyny, bądź są jej zupełnie pozbawione. W przypadku rzucania palenia użytkownik ma szansę stale zmniejszać porcję nikotyny i tym sposobem, w dość krótkim czasie, w ogóle odstawić papierosy.

Osoby, które są przeciwne wprowadzaniu kolejnego środka nikotynowej terapii zastępczej na rynek, twierdzą, że e-papierosy działają na takiej samej zasadzie, co chociażby plastry nikotynowe. Niczym się od nich nie różnią, zatem dlaczego wokół e-papierosa powstało ostatnio tyle szumu? Otóż warto zdać sobie sprawę, że uzależnienie od palenia, to przede wszystkim uzależnienie od rytuału, pewnych czynności, które wykonujemy w czasie palenia. Trzymając w ręce elektroniczny papieros, zaciągając się nim i wykonując gesty typowe dla palacza, możemy poczuć się, jak byśmy wcale palenia nie rzucali. Plastry nikotynowe nie dają takiej możliwości. Organizm otrzymuje wprawdzie dawkę nikotyny, niemniej palacz nie realizuje swojego codziennego rytuału. To bardzo istotne, aby rzucać palenie małymi kroczkami, gdyż dzięki temu możemy mieć pewność, że w miarę szybko wyjdziemy z nałogu.