Elektroniczne papierosy zawierają taką ilość nikotyny, która może być dawkowana w zależności od stopnia uzależnienia. Osoby mocno uzależnione od palenia wybierają e-liquidy o wysokiej zawartości nikotyny, niemniej na rynku dostępne są także liquidy, którą są absolutnie wolne od tej substancji. Można zatem zapytać, jaki jest sens palenia, skoro palacz nie dostarcza do organizmu nikotyny i tak naprawdę nie pali?

Otóż, problem jest bardziej złożony. Nie możemy zapominać, że palenie papierosów powoduje nie tylko uzależnienie fizyczne, ale także psychiczne. Uzależnienie psychiczne jest bodaj gorsze od fizycznego. Palacz nie może sobie znaleźć miejsca, skupić się na wykonywaniu innych czynności i przynajmniej na moment zapomnieć o chęci zapalenia papierosa.

Elektroniczny papieros z e liquidem pozbawionym nikotyny daje palaczowi satysfakcję trzymania papierosa i manipulowania nim w rękach. E-papieros imituje tradycyjne cygaretki – w niczym nie różni się od normalnych papierosów. Niektóre modele są wręcz stylizowane na cygaretki i z dalszej odległości wyglądają tak samo. Palacz ma poza tym złudzenie, że nie inhaluje się płynem, ale rzeczywiście pali.

Na końcu lufki często znajduje się specjalny żarnik, który w czasie zaciągnięcia się palacza, świeci na czerwono. Może się wydawać, że e-palenie jest naiwnym sposobem rzucenia nałogu, gdyż palacz cały czas ma papierosy pod ręką. W rzeczywistości jednak wiele osób rzuca palenie, zaczynając właśnie od palenia e-papierosów. Wystarczy naprawdę niewiele!

Przeciętna śmiertelna dawka nikotyny to ok. 60 mg dla osoby dorosłej. Warto jednak zaznaczyć, że palacze wykazują znacznie wyższą tolerancję na nikotynę i są uodpornieni na dostarczenie organizmowi większych dawek. Jednym z podstawowych zarzutów przeciwników e-palenia jest możliwość przedawkowania nikotyny. Trudno w to jednak uwierzyć, mając na uwadze fakt, że przeciętny e-palacz zużywa średnio do dwóch mililitrów płynu dziennie. E-liquidy o najwyższym stężeniu nikotyny zawierają około 18 mg/ml nikotyny. Zakładając, że osoba pali naprawdę dużo, to i tak nie dostarczy organizmowi więcej niż 36 mg nikotyny. Możemy być zatem spokojni – na pewno nie przedawkujemy nikotyny.

            E-liquidy zawierają w swoim składzie nie tylko nikotynę, ale także substancje aromatyzujące i smakowe. Palacz może dobrać liquid, który będzie odpowiadał mu pod względem smakowym i poza tym będzie wydzielał przyjemną woń. Nie ma wątpliwości, że papierosy tradycyjne nie dają nam takiego komfortu. Wypalając nawet jednego papierosa dziennie, zostawiamy na swoich ubraniach nieprzyjemny i odpychający zapach. Elektroniczny papieros jest zupełnie bezwonny, wydziela zaledwie biały dym, który szybko rozchodzi się w powietrzu i nie przeszkadza naszym towarzyszom. Tradycyjne papierosy mogą być palone jedynie w określonych miejscach. E-papierosy są natomiast zupełnie nieszkodliwe dla otoczenia, dlatego możemy je palić we wszystkich miejscach publicznych. Tylko w niektórych sytuacjach palenie e-papierosów może się wydać niestosowne, np. w komunikacji miejskiej.

Dlaczego tak chętnie sięgamy po elektroniczne papierosy? Z jakiej przyczyny e-papierosy wdarły się przebojem na polski rynek i znajdują coraz większą liczbę zwolenników? Ile kosztuje zakup całego zestawu do e-palenia oraz jakie miesięczne koszta ponosi palacz?

Elektroniczne papierosy są obecne na polskim rynku od 2008 roku. Przez pierwsze lata rynek e-papierosów rozwijał się dość opieszale, niemniej w ciągu ostatniego półrocza zanotowaliśmy gigantyczny wzrost zainteresowania e-paleniem. Jeszcze jesienią 2012 roku liczba e-palaczy w Polsce wahała się w granicach 400 tysięcy. W czerwcu 2013 roku liczba wzrosła ponad dwukrotnie. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej możemy znaleźć w internecie oferty producentów e-papierosów. Niektóre z nich wydają się bardzo konkurencyjne.

Wybierając zestaw do e-palenia, powinniśmy odnosić się nie tylko do ceny, ale także do jakości papierosów. Elektroniczne papierosy cechuje trójelementowa budowa; niektóre mają tylko dwa elementy. Elektroniczne papierosy oferowane przez sprawdzonego producenta muszą mieć certyfikaty jakości oraz spełniać właściwe normy. Warto zainwestować w markowy produkt.

Dokonując wyboru e-liquidu, również powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Początkowo staramy się dobrać wkład z ilością nikotyny, która odpowiada stopniowi naszemu uzależnienia. Wraz z upływem czasu zmniejszamy porcję, aż dochodzimy do wkładu beznikotynowego. Elektroniczny papieros może być rewelacyjną metodą rzucenia palenia. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i małymi kroczkami dochodzić do celu.

Elektroniczny papieros ma bardzo wiele zalet. E-palacze traktują e-papierosy jako doskonałą alternatywę dla tradycyjnych cygaretek, a w wielu przypadkach jako środek stymulujący rzucenie palenia. E-papierosy, o ile są użytkowane z zachowaniem zdrowego rozsądku, mogą rzeczywiście pomóc w rzucaniu palenia. Nie należy zapominać także o ich pozostałych zaletach. Pierwszą z nich jest duża dowolność w wyborze miejsca palenia. Palacze muszą stosować się do ścisłych reguł i szukać miejsc specjalnie przeznaczonych do palenia.  E-palacze mogą palić właściwie w każdym miejscu i nie obawiać się o negatywne reakcje ze strony otoczenia. Elektroniczny papieros nie wydziela brzydkiego zapachu i nie przeszkadza otoczeniu. Użytkownicy również nie są szczuci papierosowym dymem, który w normalnych okolicznościach osiada na ubraniach i włosach. Elektroniczne papierosy uwalniają od jeszcze jednego problemu – przykrego oddechu. Chyba każdy palacz wie, jak kłopotliwym problemem jest oddech przesiąknięty papierosami. Palacze nie zawsze mają możliwość odświeżenia oddechu, co wydaje się tym bardziej uciążliwe. E-palacze nie muszą się o to martwić, gdyż problem ich nie dotyczy! W czasie procesu inhalacji nie powstają żadne zapachy. Dym nie osadza się na ubraniach i na włosach. Palacze mogą poczuć się zatem jak normalni, wolni od nałogu ludzie. Osoba, która raz sięgnęła po e-papierosa, na pewno nie wróci do tradycyjnych cygaretek. Jeżeli ktoś powątpiewa w tę tezę, niech zapozna się z opiniami internautów zamieszczonymi na forach i portalach.

Elektroniczny papieros to koszt rzędu nawet 400 złotych. Dla przeciętnego palacza kwota zakupu zestawu może wydawać się porażająca. Warto jednak zdać sobie sprawę, że to zakup jednorazowy, który wystarczy nam na bardzo długi czas. W następnym miesiącu wydatki będą o wiele mniejsze. Użytkownicy e-papierosów kupują średnio dwa-trzy wkłady w miesiącu – wszystko zależy rzecz jasna od stopnia uzależnienia. Jeden e liquid wystarcza zazwyczaj na 100-600 zaciągnięć. Koszt płynu nie przekracza zazwyczaj 15-20 złotych.

Nietrudno zatem policzyć, że w  ciągu jednego miesiąca e-palacz wyda średnio 60 złotych, podczas gdy tradycyjny palacz będzie musiał utopić kilkukrotnie wyższą kwotę. Koszta palenia nie są rzecz jasna decydujące, niemniej nie sposób zapominać, że bardzo wiele osób rzuca palenie właśnie ze względu na wysokie ceny papierosów. Przyjmując, że jedna paczka kosztuje średnio 10 złotych, w ciągu miesiąca możemy wydać ok. 300 złotych. A co mają powiedzieć palacze, którzy zużywają dziennie dwa opakowania papierosów?

Statystyki są w tym przypadku porażające. E-liquidy i e papierosy są zatem nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne! W dzisiejszych, kryzysowych czasach to bardzo istotne. Elektroniczne papierosy można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto porównać marki i wybrać nie tę, która jest najtańsza, ale tę, która zbiera najlepsze opinie. Podobnie rzecz się ma z e-liquidami. Możliwości jest naprawdę wiele, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

Czy warto zainwestować w zestaw do e-palenia? Czy elektroniczne papierosy rzeczywiście są mniej szkodliwe od tradycyjnych cygaretek? Zdania są podzielone. Przeciwnicy e-palenia twierdzą, że osoby inhalujące się płynem nikotynowym mogą wpaść w jeszcze większe uzależnienie od nikotyny, a nawet doznać zatrucia nikotynowego.

W rzeczywistości jest to niemożliwe. Najwyższa dawka nikotyny wprowadzona do organizmu e-palacza w ciągu jednego dnia wynosi ok. 40 mg. Górna granica wynosi natomiast 60 mg. Elektroniczne papierosy i zawarte w nich e-liquidy nie uzależniają bardziej niż papierosy tradycyjne. Ich wpływ na zdrowie palacza nie jest jeszcze znany, niemniej już teraz możemy powiedzieć, że są o wiele mniej szkodliwe, gdyż nie zawierają substancji smolistych i potencjalnie rakotwórczych związków.

Nikotyna sama w sobie nie powoduje  raka – nie jest odpowiedzialna za rozwój choroby nowotworowej. Elektroniczny papieros nie jest jednak zupełnie obojętny dla zdrowia. Nikotyna również prowadzi do rozwoju stanów patologicznych organizmu. Nie są to jednak poważne stany chorobowe; palacz zmaga się w dużej mierze z uzależnieniem psychicznym, które wywołuje nikotyna.

Wiele osób traktuje e-papierosy jako środek terapeutyczny, który wspomaga ich walkę z nałogiem. W pierwszej kolejności palacze sięgają po elektroniczny papieros z wkładem z wysoką dawką nikotyny. Później stopniowo zmniejszają dawkowanie nikotyny, aż w końcu wybierają e liquid beznikotynowy. Palacze mogą naprawdę szybko pozbyć się zgubnego nałogu.

Elektroniczne papierosy są już od dłuższego czasu dostępne na polskim rynku. Początkowo nic nie zwiastowało sukcesu, który miał nastąpić na przełomie 2012 i 2013 roku. Moda na elektroniczne papierosy przyszła do nas z Zachodu. Pierwsze poważne projekty wprowadzenia elektronicznego papierosa na światowe rynki sięgają lat 60 XX wieku. Pierwszy model, który wszedł jednak do sprzedaży pochodzi już z XXI wieku. Około 2004 roku elektroniczne papierosy pojawiły się w detalicznej sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Do Polski trafiły kilka lat później.

Największą zaletą e-palenia wymienianą przez osoby, które porzuciły cygaretki, jest duże podobieństwo do tradycyjnego palenia. Palacz dostarcza do swojego organizmu nikotynę, od której jest uzależniony, i w związku z tym nie czuje głodu nikotynowego.

Elektroniczny papieros może nie różnić się kształtem od cygaretki. Wkłady, e liquidy, w nim zawarte mają różne smaki, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli nie lubimy eksperymentować, zawsze możemy sięgnąć po e-papieros o posmaku popularnych marek. Osoby przywiązane do gatunkowych papierosów nie muszą się z nimi rozstawać. Oprócz tego mamy do wyboru e-liquidy o wkładach owocowych, waniliowych, karmelowych, a nawet imitujących smak popularnych napojów alkoholowych. Oferta sklepów z akcesoriami do elektronicznych papierosów jest bardzo bogata. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Elektroniczny papieros, znany również jako e-papieros, to doskonała alternatywa dla palaczy, którzy czują, że nie mają na tyle silnej woli, aby rzucić palenie. Elektroniczny papieros jest bez wątpienia innowacyjnym sprzętem, który zapewnia palaczowi stałą dystrybucję nikotyny do organizmu i pozwala zachować stare nawyki, np. trzymanie papierosa w dłoniach, sięganie po niego w chwilach stresu etc.

Elektroniczny papieros jest niepalny i wykorzystuje zalety mikrotechnologii , która przynosi prawdziwe oraz satysfakcjonujące doświadczenie palenia. Co więcej, użytkownik nie wdycha substancji smolistych  i dymu, jak w przypadku tradycyjnych papierosów, tylko inhaluje się płynem, tzw. e-liquidem. Elektroniczny papieros nie wygląda dokładnie tak jak prawdziwy papieros, ale wrażenia smakowe pozostają identyczne. Elektroniczny papieros jest idealny dla osób, które chcą mieć swobodę i wygodę palenia w dowolnym miejscu oraz czasie.

Elektroniczny papieros nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, dlatego e-palacz może się nim inhalować nawet w miejscach publicznych. Istotne jest także wyeliminowanie zagrożenia pożarowego i niebezpieczeństwa biernego palenia. Zagrożenie pożarowe może się wydawać błahą sprawą, niemniej warto pamiętać, że większość pożarów w domu zaczyna się właśnie od niewinnego papierosa. Co się stanie, jeżeli zaśniemy z papierosem w dłoni? Nietrudno sobie wyobrazić. Elektroniczny papieros i e liquid są zupełnie bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia. Każdy palacz powinien przerzucić się na e-papierosy.

Elektroniczne papierosy są przyszłością palenia. Palacze, którzy korzystają z e-papierosa, mogą zaspokoić głód nikotynowy i osiągnąć ten sam emocjonalny i fizyczny stan jak w czasie zwykłego palenia. E-palacze mają także możliwość palenia tam, gdzie chcą i kiedy chcą. E papierosy są wolne od dymu, nieprzyjemnego zapachu i substancji smolistych. Na pierwszy rzut oka e -papieros wygląda jak zwykły papieros. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych produktów, e-papierosy nie wymagają spalania.

Wystarczy, że dotkniemy ustnika, aby płyn – e-liquid, zaczął się podgrzewać. Sekret leży w budowie elektronicznego papierosa. Elektroniczny papieros standardowo składa się z: akumulatora, elementu grzewczego i kartridża. Czujnik dioda LED na końcówce papierosa symuluje świecący się, prawdziwy żar papierosa. Aby e-papieros funkcjonował prawidłowo, należy okresowo doładowywać akumulator oraz zmieniać e-liquid w zależności od naszych potrzeb.

Dioda umieszczona na e-papierosie wskazuje nam poziom naładowania baterii. Po osiągnięciu stanu zużycia należy wymienić e-liquid. W ciągu jednego miesiąca palacze są w stanie wykorzystać do trzech płynów. Jest to koszt rzędu 60 złotych. Nie potrzeba wielkich kalkulacji, aby zauważyć, że e-palenie jest o wiele tańsze od zwykłego palenia. E-palacze dbają nie tylko o zdrowie, ale także stan swoich portfeli. Jeżeli chcemy zaoszczędzić i przy okazji pozbyć się nałogu, to elektroniczne papierosy stanowią idealne rozwiązanie. Niewiele potrzeba, aby rzucić palenie.

Elektroniczne papierosy są nie tylko wygodne, ale także trwałe, w związku z czym nie zniszczą się łatwo w torebce lub kieszeni. Najpopularniejsze modele mogą wyglądać dokładnie tak samo jak prawdziwe papierosy. Ponieważ e papieros to urządzenie elektroniczne, nie potrzeba do jego uruchomienia zapałek, zapalniczki lub jakiegokolwiek źródła ognia. Wystarczy naładować akumulator, włożyć kasetę i swobodnie używać przez długi czas W pełni naładowana bateria wystarcza zazwyczaj na jeden dzień. Ładowanie trwa zwykle od 4 do 6 godzin po pierwszym naładowaniu akumulatora, a później ogranicza się do 3-4 godzin  po każdym rozładowaniu.

W zależności od użytkowania i intensywności inhalacji e-liquid może stanowić równoważnik 6-7 paczek papierosów. Przyjmując, że jeden e-liquid to koszt rzędu 15-20 złotych, a jedna paczka papierosów kosztuje obecnie ok. 12 złotych, to oszczędności są bardzo duże. Obsługa elektronicznego papierosa jest bardzo prosta i intuicyjna. W momencie kiedy e-liquid jest już na wykończeniu, zapala się dioda na obudowie. Jeżeli w naszym modelu nie ma diody, wystarczy sprawdzić stan pary wydalanej przez urządzenie.

Dym wytworzony przez e-papieros jest wynikiem parowania roztworu rozcieńczonej nikotyny. To nic innego jak para wodna, która znika w powietrzu w kilka sekund i jest całkowicie nieszkodliwa dla osób przebywających w najbliższym otoczeniu palacza. Z tego powodu nie istnieje zakaz palenie e-papierosów w miejscach publicznych.

Elektroniczny papieros jest środkiem terapeutycznym stosowanym przez ludzi, którzy chcą rzucić palenie. Wielu palaczy decyduje się także na zmianę przyzwyczajeń i sięga po elektroniczny papieros, upatrując w nim mniej szkodliwego ekwiwalentu dla tradycyjnych cygaretek. Elektroniczny papieros ma wiele zalet, począwszy od najbardziej przyziemnej: nie wydziela przykrych zapachów. Para nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu jak prawdziwy dym papierosowy, który przylega do odzieży, mebli, pozostaje we wnętrzu samochodu itp. Para jest praktycznie bezwonna i znika w ciągu kilku sekund.

Nie odbarwia zębów ani nie powoduje nieprzyjemnego zapachu z ust. E-palacz doznaje tożsamych wrażeń zmysłowych i smakowych co tradycyjny palacz. Warto również pamiętać, że para z e-papierosa nie zawiera żadnych agresywnych środków chemicznych. Dym tytoniowy nie tylko zanieczyszcza powietrze, ale także naraża zdrowie biernych palaczy na szwank. Przerzucając się na e-papierosy nie tylko chronimy swoje zdrowie, ale także najbliższych. Nie zmuszamy ich do wdychania szkodliwych substancji smolistych, które są w dużej mierze odpowiedzialne za rozwój chorób nowotworowych.

Palenie e-papierosów nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, ale z całą pewnością możemy powiedzieć, że chroni nas przed chorobami nowotworowymi. Palenie tradycyjnych cygaretek jest szalenie szkodliwe, o czym świadczą liczne badania i analizy lekarskie.

E-papieros to nowa, rewolucyjna alternatywa dla wyrobów tytoniowych. Mając w pamięci, że w dymie z tradycyjnych cygaretek możemy znaleźć ponad cztery tysiące różnych szkodliwych substancji chemicznych, a co najmniej 40 z nich przejawia działania rakotwórcze, to elektroniczne papierosy są prawdziwym wybawieniem.

W dymie papierosowym znajdziemy m.in. amoniak, formaldehyd, aceton, tlenek węgla i arsen. E- papierosy nie zawierają tytoniu i żadnego z wymienionych związków rakotwórczych. E-liquid, czyli płyn do wypełnienia wkładu w elektronicznym papierosie zawiera nikotynę, glikol propylenowy i związki aromatyzujące. Elektroniczne papierosy nie są tak szkodliwe jak tradycyjne papierosy, dlatego możemy je palić w większości miejsc publicznych. Cygaretki nie dają takiej możliwości; palacze muszą się kryć z paleniem i przestrzegać surowych zakazów, które uniemożliwiają palenie w większości miejsc publicznych.

E-palacze mogą sięgać po swój gadżet w restauracjach, barach, klubach lub dowolnej przestrzeni publicznej nie obawiając się zakazu palenia. Palacze mogą palić nawet w obecności swoich bliskich, ponieważ e papierosy nie mają tytoniu i wydzielają tylko nieszkodliwe opary. Dbałość o własne zdrowie jest rzecz jasna priorytetem, niemniej równie istotne jest dbanie o zdrowie swoich najbliższych. Palenie może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób nie tylko u palacza, ale także osób przebywających w jego najbliższym otoczeniu. E papierosy i e-liquidy zmniejszają ryzyko zachorowania na powszechnie występujące schorzenia.

Elektroniczne papierosy nie zanieczyszczają powietrza, gdyż  wydzielają jedynie nieszkodliwe opary. W czasie palenia elektronicznych papierosów nie powstaje popiół i niedopałki, e-palenie jest przyjazne dla środowiska. Niedopałki są rutynowo wyrzucane przez palaczy; można je znaleźć na ulicach, w parkach i na plażach całego świata. Trudno sobie wyobrazić jak uciążliwe to bywa dla osób, które z paleniem nie mają nic wspólnego, a mimo wszystko są zmuszone „podziwiać” miejski krajobraz usłany wyrzuconymi petami i pudełkami po papierosach.

Patrząc na elektroniczne papierosy, możemy mieć wrażenie, że nie różnią się niczym od zwykłych papierosów. LED na końcu e-papierosa symuluje palenie tytoniu i świeci jak prawdziwy żar.  Elektroniczny papieros jest całkowicie niepalny, więc nie stwarza zagrożenia pożarowego. Przy okazji pozbywamy się problemu  gromadzenia zbędnych niedopałków, które  mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe.

Elektroniczny papieros jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. E-palacze mogą mieć poczucie, że robią coś, co w bezpośredni sposób nie zagraża środowisku naturalnemu. Poza tym nie tylko chronią siebie, ale także najbliższe im osoby. To bardzo istotne, zważywszy, że osoby niepalące na co dzień muszą zmagać się z problemem palenia. Palacze często nie stosują się do zakazów i palą papierosy w miejscach publicznych: na przystankach, w kawiarniach czy w miejscach pracy. Zazwyczaj nie zastanawiają się nad negatywnym wpływem papierosów na otoczenie, trując zarówno siebie, jak i wszystkich wokół.

Elektroniczne papierosy stanowią doskonały ekwiwalent dla tradycyjnych cygaretek. Są nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne. Chyba właśnie z tego powodu zdobyły tak ogromną popularność wśród palaczy.

Współczesny e-papieros był opracowany przez farmaceutę Hon Lik Chin w 2003 r. i wprowadzony na rynek w 2004 roku. Patent międzynarodowy został przyjęty w 2007 roku. Pierwszy elektroniczny papieros trafił na polski rynek w 2008 roku.

Palacze potrzebowali trochę czasu, aby oswoić się z e papierosami i przekonać, że stanowią doskonały odpowiednik tradycyjnych papierosów. Przyglądając się składowi papierosów tradycyjnych i dymowi papierosowemu, dojdziemy do wniosku, że to prawdziwa śmierć w bibułce. Cygaretki wydzielają bowiem ponad 4000 szkodliwych związków chemicznych, z których kilkadziesiąt przejawia działanie rakotwórcze.

Elektroniczne papierosy są natomiast wolne do szkodliwych substancji chemicznych i substancji smolistych. E-palacze dostarczają organizmowi pewne dawki nikotyny, które z czasem mogą być zmniejszane. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia. Na samym początku możemy stosować wkłady – e liquidy, w których znajduje się maksymalna zawartość nikotyny. Z czasem zmieniamy eliquidy na lżejsze, aż dochodzimy do e-liquidów beznikotynowych. W przypadku palenia zwykłych papierosów nie możemy dawkować nikotyny, w związku z czym trudniej jest się nam odzwyczaić od palenia.

Elektroniczny papieros może być zatem traktowany jako środek terapeutyczny, co podkreślają także lekarze.

Badania sugerują, że papierosy elektroniczne wydają się być co najmniej tak skuteczne jak plastry nikotynowe. Ludzie rzucający palenie chętniej sięgają jednak po elektroniczne papierosy, gdyż do złudzenia przypominają zwykłe papierosy. Osoby, które chcą raz na zawsze rzucić palenie, powinny to robić stopniowo. Jeżeli palimy przez kilkadziesiąt lat, ciężko będzie rzucić palenie z dnia na dzień. Elektroniczne papierosy dają nam złudzenie palenia, pomimo, że tak naprawdę nie palimy, tylko się inhalujemy.

Nie wdychamy dymu ze szkodliwymi związkami chemicznymi, a parę z nikotyną. Warto zauważyć, że dym papierosowy zawiera ponad 4000 szkodliwych substancji chemicznych! Elektroniczne papierosy są wolne od związków rakotwórczych – to bardzo dobra wiadomość dla palaczy. Kolejną zaletą jest estetyka użytkowania. E-palacze nie muszą się martwić o to, że ich ubrania i włosy śmierdzą dymem papierosowym. Jako, że para wydzielana przez e papierosy nie jest szkodliwa, palacz ma absolutną dowolność w wyborze miejsca, w którym zaciągnie się dymkiem.

Nie istnieją żadne regulacje prawne zakazujące użytkowania e papierosów w miejscach publicznych, kawiarniach etc. E papierosy i e liquidy nie są w żaden sposób uciążliwe dla otoczenia. Nie ma zatem obawy, że ktoś zwróci nam uwagę i stwierdzi, że opary mu przeszkadzają. Para z urządzenia szybko rozchodzi się w powietrzu, nie wydzielając przy tym żadnych zapachów. Palacz może poza tym wybrać wkłady smakowe, odpowiadającego jego preferencjom i oczekiwaniom.

Elektroniczny papieros ma przyszłość. Wszystkie osoby, które zdecydowały się porzucić tradycyjne palenie na rzecz e-palenia, z pewnością widzą korzyści płynące z tego wyboru. E-papierosy to małe, zmyślne urządzenia, które można nosić cały czas przy sobie i korzystać tylko wtedy, kiedy potrzebujemy. Zaciągamy się dwa razy, a później wyłączamy urządzenie. Paląc zwykłego papierosa, nie mamy takich możliwości. Często się zdarza, że z pośpiechu musimy wyrzucić połowę papierosa. Elektroniczny papieros jest dużo bardziej ekonomiczny i wydajny. To nie wszystko. E papieros nie jest uciążliwy dla otoczenia, dlatego możemy go palić w miejscach pracy, budynkach publicznych i domach. Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie tego wyboru.

E-papierosy mają jeszcze inne zalety. Jedną z nich jest duża dowolność w dobrze odpowiedniego smaku e-liquidu. E liquidy są dostępne w wielu wersjach smakowych. Niektóre są aromatyzowane ekstraktami z owoców, inne mają posmak ziołowy, alkoholowy czy też tytoniowy, imitujący znane marki papierosów. Każdy palacz znajdzie coś dla siebie. Elektroniczne papierosy są zasilane akumulatorem i płynnym wkładem. E-liquid wystarcza zazwyczaj na kilkaset zaciągnięć, dlatego też przeciętny palacz zakupuje około 3 wkładów w miesiącu. E-liquidy wydzielają przyjemne opary, które nie są tak drażniące jak dym tytoniowy i przy okazji dają ciekawe wrażenia smakowe. Palacz nie musi rezygnować z palenia, wciąż dostarcza do organizmu nikotynę. Może jednak dozować porcje i zmniejszać dawki nikotyny.

Elektroniczne papierosy składają się z kilku części, które warunkują ich prawidłowe działanie: ciecz e liquid, pojemnik, element grzejny i źródło zasilania. Wiele elektronicznych papierosów składa się z uproszczonych części wymiennych, np. wkładu, który może być wymieniany wraz z płynem. Wkład służy zwykle jako zbiornik cieczy i ustnik (choć niektóre urządzenia mają oddzielne ustniki). Dzięki temu następuje przepływ cieczy na grzałkę i pary z atomizera do ust użytkownika. Niektóre modele wykorzystują zbiornik, który posiada „luźny” płyn, zaś inne mają materiał piankowy do przechowywania cieczy w danym miejscu. Gdy ciecz jest na wyczerpaniu, użytkownicy mogą napełnić pojemnik lub zastąpić go innym.

Atomizer jest centralną częścią urządzenia. Na ogół składa się z małego elementu grzewczego odpowiedzialnego za odparowanie cieczy. Większość urządzeń przenośnych zawiera akumulator, który wydaje się być największym elementem elektronicznego papierosa. Akumulator może zawierać elektroniczny czujnik przepływu powietrza. E papieros aktywuje się wraz z przyłożeniem ust do urządzenia. Niektóre modele wykorzystują także przycisk zasilania. Budowa jest zatem dość prosta. Elektroniczne papierosy mogą mieć różne kształty. Dość często możemy spotkać e-papierosy o kształtach i kolorach analogicznych do tradycyjnych cygaretek. W sklepach znajdziemy również e papierosy w kształcie długopisu czy pióra, które możemy zawiesić na szyję. Dzięki temu będziemy mogli zawsze skorzystać z urządzenia.

W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować gigantyczny wzrost zainteresowania elektronicznymi papierosami. Starzy palacze szukają rozwiązań, które będą nie tylko tańsze, ale także mniej szkodliwe dla organizmu. E papierosy stanowią także doskonałą alternatywę dla osób, które chcą rzucić palenie i zmienić dotychczasowy styl życia.

          Sprzedaż elektronicznych papierosów wzrosła z 50.000 w 2008 r. do 3,5 mln w 2012 roku. W 2011 roku przeprowadzono  w Stanach Zjednoczonych badanie, które wykazało, że  jeden na pięciu dorosłych palaczy próbował elektronicznego papierosa. Światowa moda powoli wkracza i na polskie salony. Już teraz możemy zobaczyć mnóstwo osób, które nie ruszają się z domu bez swojego małego gadżetu. W centrach handlowych powstaje coraz więcej punktów, w których sprzedaje się akcesoria do elektronicznego palenia i e-liquidy niezbędne do wypełnienia elektronicznego papierosa.

Zwolennicy e-palenia mogą także korzystać z ofert zamieszczonych na stronach internetowych. Standardowy zestaw do e palenia to koszt rzędu 100-500 złotych. To dość duża kwota, niemniej nie możemy zapominać, że to wydatek jednorazowy. Późniejsze wydatki e palacza opierają się w zasadzie na kupnie e-liquidów, które nie kosztują jednak zbyt dużo. Za jeden e liquid musimy zapłacić zazwyczaj 20 złotych. Nie trudno zauważyć, że elektroniczne papierosy są o wiele tańsze od tradycyjnych cygaretek. Przypominamy, że jedna paczka kosztuje obecnie nawet 13złotych! W ciągu miesiąca palacz musi wydać aż 500 złotych.

Palenie zwykłych papierosów bywa bardzo uciążliwe dla otoczenia, jak i dla samego palacza. Bardzo często zdarza się, że osoba paląca ma poważne problemy zdrowotne, a każdy zapalony papieros skutkuje u niej atakiem kaszlu. Niestety, im dłużej palimy, tym większa szansa rozwoju choroby nowotworowej i chorób płucnych. Osoby, które nie są w stanie rzucić palenia, powinny się zatem zastanowić nad znalezieniem odpowiednika dla tradycyjnych papierosów. Chyba najlepszym dostępnym odpowiednikiem jest elektroniczny papieros.

Elektroniczne papierosy nie mają wiele wspólnego z normalnymi cygaretkami. Przede wszystkim użytkownik nie pali e-papierosów, a się nimi inhaluje. E-papierosy działają na specjalny wkład, e-liquid, który zawiera różne ilości nikotyny i dodatkowo substancje aromatyzowane. W wydychanych oparach nie znajdziemy zatem szkodliwych substancji smolistych i związków chemicznych odpowiedzialnych za rozwój nowotworów. E-palacz nie drażni poza tym otoczenia, gdyż opary wydzielane przez e papierosy są bezwonne i szybko rozchodzą się w powietrzu. To właśnie z tego powodu e papierosy nie są zakazane w miejscach publicznych.

E palacze mają zupełną dowolność w wyborze miejsca do inhalacji. Nie mierzą się również z problemem osadzającego się na ubraniach dymu.  Mają także o wiele świeższy oddech, co jest bardzo istotne w przypadku kontaktów z innymi osobami. E-palenie jest w stu procentach bezpieczne dla środowiska i zdecydowanie mniej szkodliwe niż palenie zwykłych papierosów. Cały zestaw możemy zakupić już za 100-500 złotych. To rozsądna cena.

Wiele osób traktuje e-papierosy niemalże jak środek terapeutyczny, który nie tylko wspomaga ich codzienną walkę z nałogiem, ale także chroni osoby postronne przed szkodliwym działaniem papierosów. Niestety, dym papierosowy drażni przede wszystkim osoby przebywające w najbliższym otoczeniu palacza. Sam palacz wsiąknął już niemalże w tytoniowe opary, dlatego dym zupełnie nie robi na nim wrażenia. O tym jak nieprzyjemny i odpychający bywa dym papierosowy dowiadujemy się w dużej mierze od osób, które same przez wiele lat paliły.

Palacze doceniają zalety e palenia i głośno dają temu wyraz. W pierwszej kolejności palacze sięgają po elektroniczne papierosy, aby zadbać o swoje zdrowie. Później zaczynają się zastanawiać nad ewentualnością rzucenia nałogu. Elektroniczny papieros może wspomóc palaczy w rzucaniu palenia. Wystarczy jedynie dobierać właściwe e-liquidy: początkowo z wysoką zawartością nikotyny, później – średnią, a na koniec – zerową. E liquidy beznikotynowe mają w składzie substancje aromatyzowane, które dają przyjemne odczucia w czasie inhalowania się płynem. Palacze mogą naprawdę szybko pozbyć się nałogu i przy okazji nie cierpieć z powodu głodu nikotynowego.

Rzucanie palenia z dnia na dzień może być dla organizmu zbyt wielkim szokiem, dlatego też warto rzucać papierosy stopniowo. Przechodząc płynnie z etapu na etap, nie poczujemy, że tak naprawdę oddalamy się od palenia. Ważne jedynie, aby dobierać odpowiednio e-liquidy i co trzy tygodnie zmniejszać dawkę.