Elektroniczny papieros bywa nazywany podróbką papierosów tradycyjnych. Trudno jednak zgodzić się z tym stwierdzeniem. Wrażenia smakowe praktycznie nie różnią się bowiem od tych występujących w czasie palenia zwykłych papierosów. Ponadto e-palacze mogą wybierać e-liquidy z dedykowanymi substancjami smakowymi.

E papierosmoże zawierać wkłady o smaku wanilii, karmelu, smakach owocowych czy też aromatach ziołowych. E-papierosy uzupełniane są wkładami o przeróżnych smakach. Użytkownik sam wybiera odpowiadający mu wariant i rozkoszuje się bogactwem smaków. Nie musi czuć się przy tym winny, że zatruwa własny organizm. E-papieros powoli podbija światowe rynki.

            Elektroniczne papierosy są urządzeniami do inhalacji dlatego osoba, która twierdzi, że pali e-papierosy, popełnia oczywisty błąd logiczny. Użytkownik e-papierosa musi jedynie podgrzać nikotynowy (rzadziej wolny od nikotyny) płyn, potocznie zwany e-liquidem. W wyniku podgrzania wydziela się biały, bezzapachowy dym a dokładnie para. Jako, że dymek pozbawiony jest szkodliwych substancji smolistych, trujących i tlenku węgla, palacz może bez skrępowania delektować się smakiem papierosa i zaciągać nikotyną, która sama w sobie nie jest trująca, a jedynie uzależniająca. W przypadku tradycyjnych papierosów ta wolność jest mocno ograniczona. Zwykłe papierosy wydzielają ostry, duszący zapach, który wpływa negatywnie na zdrowie osób znajdujących się w bezpośrednim towarzystwie palacza – nie bez kozery mówimy o biernym paleniu.