Niektóre urządzenia przeznaczone do e-palenia kształtem i wyglądem łudząco przypominają analogowe papierosy. Czasem wręcz nie można ich od siebie odróżnić. Z tego względu e-palaczy mogą spotkać nieprzyjemne sytuacje, jak fala krytyki dotycząca e-palenia w miejscu publicznym.

Takie zachowania, to głównie efekt zbyt małej wiedzy na temat elektronicznego palenia. Ludzie nie są poinformowani, że bezbarwny dym to nic innego jak para, jaka wydziela się podczas e palenia e papierosa która nie jest szkodliwa. Została już w wielokrotnie zbadana i mimo sprzecznych opinii na jej temat, nikt nie ośmieli się otwarcie stwierdzić, że jest tak niezdrowy, jak dym ze spalania zwyczajnego papierosa.

W przypadku e-palenia nie ma więc mowy o biernym paleniu i szkodliwości e papierosów na otoczenie. Palacz zaciągając się elektronicznym papierosem w miejscu publicznych, nie jest zagrożeniem dla innych osób. Owocowy e-liquid dodatkowo sprawia, że dym może mieć przyjemny aromat odczuwalny także dla postronnych osób. Wszelkie negatywne opinie dotyczące e papierosów w większości są mitem i fałszywymi informacjami, które umyślnie podsycane są przez przeciwników e palenia. Leży to oczywiście w interesie wielkich koncernów tytoniowych i farmaceutycznych, które czują się zagrożone.

E liquidy i e-papierosy mają bowiem szansę całkowicie zastąpić tradycyjne produkty tytoniowe, co będzie niewątpliwą katastrofą dla potentatów wyrobów papierosowych. Warto także pomyśleć o własnym zdrowiu i sięgnąć po to, co jest dla nas mniej szkodliwe lub w ogóle nie przyczynia się do utraty zdrowia.