Prawie każdy z nas wie, jak smakuje tradycyjny papieros. Znamy jego budowę i skład. Potrafimy powiedzieć, jakie zagrożenie niesie za sobą nałogowe palenie. Czy równie dobrze znamy budowę elektronicznego papierosa? Czy jesteśmy w stanie powiedzieć, jak e-papieros działa na nasz organizm?

Działanie e-papierosów polega na odparowaniu płynnej nikotyny, która trafia – wraz z substancjami smakowymi – do płuc użytkownika. Nikotyna sama w sobie nie jest trująca, dlatego też uznaje się, że e-papierosy nie mają wpływu na nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Smak odczuwany w trakcie inhalowania jest analogiczny do smaku zwykłych papierosów.

Budowa jest jednak zupełnie odmienna. Klasyczny elektroniczny papieros posiada trzy stałe elementy: akumulator, mikroprocesor i parownik. Akumulator wymaga cyklicznego ładowania. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie energii do parownika, czyli systemu e-palenia. W skład parownika wchodzą: grzałka i pojemniczek na płyn. Aby proces podgrzania płynu odbywał się bez zarzutu, niezbędne jest działanie mikroprocesora sterującego dystrybucją energii. Prościej mówiąc, mikroprocesor „informuje” użytkownika o stanie baterii i ewentualnym przegrzaniu urządzenia. Prawidłowe odczytanie sygnałów jest możliwe dzięki zmieniającemu się kolorowi diody umieszczonej z boku urządzenia. E papierosy mogą być uruchamiane przez naciśnięcie właściwego guzika lub automatycznie po wykryciu przepływu powietrza. Elektroniczne papierosy mają dość skomplikowaną budowę, jednak są zupełnie bezpieczne dla użytkownika.